Årets uppfödare

Här presenterar vi ÅRETS UPPFÖDARE i SWB Malmöhus (tidigare Varmblodsklubben Malmöhus). Från och med 2013 utses årets uppfödare i hoppning, dressyr och fälttävlan.
Kriterier för Årets uppfödare: Priset ges till uppfödare inom Skåne, gärna medlemmar i SWB Malmöhus men med ny fluktuerande medlemsbas är det inte ett krav. Om uppfödaren har gjort hat-trick dvs haft framgång med föl i Riksföl och unghästar på olika Championatet med flera uppfödningar så kvalar uppfödaren i kategorin. Priset kan erhållas mer än en gång men endast en gång per häst.

 

Årets uppfödare 2009 – 2012:

2009 Agneta Tegnér
2010 Gunilla Persson Berg
2011 Marie Bjernick
2012 Leif Nilsson

Årets  uppfödare 2013-2017:

2013
Hoppning   Rapidsrock AB för
Uncle Blue(SWB) e: Chacco Blue u: Katie Robinzon e: Robin Z 723
Bluetooth (SWB) e: Chacco Blue  u: Alright By Me xx  e: Be My Chief xx

Dressyr    Familjen Hansson/Västra Hoby Stuteri AB för
Springbank VH (SWB) e: Skovens Rafael u: De la Reinne VH  e: De Niro och
Darling VH (SWB)  e: Dalwinnie 1180 u: Darkarta VH  e: Don Schufro

Fälttävlan  Stall Pooh för
Mister Pooh (SWB) e: Majim G 968  u: Trollop xx  e: Tammer Fors xx

2014
Hoppning   Marina Björkman Team AMY HB för
Cadence (SWB)  e. Cardento 933 u. Main Mirco (1) (SWB) e. Irco Marco 662
Marion Zeta (1)(SWB) e. Robin Z 723 u. Main Mirco (1)(SWB) e. Irco Marco 662
Main Road (SWB) e. Heartbeat u. Main Mirco (1) (SWB) e. Irco Marco 662

Dressyr   Västra Hoby Stuteri för
Darcia VH(31)(SWB) e. Danone I 1040 u. Dakarta VH (31)(SWB) e. Don Schufro

Fälttävlan Fredrik Linell för
Alice (31)(SWB) e. Hip Hop (SWB) 1045 u. Alicia (31)(SWB) e. Magini (SWB) 695

2015
Hoppning Gunilla Persson Berg för
Casmira (6) (SWB) e. Cardento 933 ue. Maratonia (6) (SWB) e. Maraton 600

Dressyr    Maria Harward
Deja (SWB) e. Silvano 1047 u. Donellie(SWB) e. Don Schufro
Diva (SWB) e. Richfield 1061 u. Deja (SWB) e. Silvano 1047

Fälttävlan   Cecilia Nibér
Cendrillon (SWB) e: Milan u: Running Can xx  e: Ragtime Band xx

2016
Dressyr    Ann-Christine Larsson och Bengt Ohlsson för
Zernard (SWB) e. New Balance u. Zessin e. Lester

Hoppning   Bengt Wallin för
Carat (SWB) e. Cardento u. Tiffany e. Krevad

Fälttävlan  Elisabeth Persson  för
Bofey Bridge (SWB)  e. Biggles, u. Ballybofey xx, e. Distinctly North xx

 2017
Dressyr  Niclas Magnusson för
Paridon Magi (SWB) e. Don Primero 981 u. Napoli (55) (SWB) e. Napoleon 658

Hoppning Pernilla Nilsson för
Cloudy Bay (SWB) e. Hip Hop (SWB) 1045 u. Chardonnay (SWB) e. Cortus 920

Fälttävlan Tun Albertson för
Focus Filiocus (SWB) e. Feliciano (SWB) 823 u. Blue Bells xx e. Be My Chief xx